Kemal Tamer

Kemal TAMER

20 yıl önce sıfırdan temellerini attığım Tamer Group 'u yenilikçi ve vizyoner bir şirketler grubu olarak gerçek sektörde güçlü bir konuma getirdik. Yıllar önce değişen dünyaya ayak uydurmaya ve teknolojide yerimizi almaya karar verdik. Şimdi ise bir teknoloji şirketler grubuna dönüşmekteyiz. Yenilikçi ve genç bir kadroya sahibiz. Teknoloji dünyasına daha önce de defalarca farklı sektörlerde yaptığımız gibi alışılmışın dışında bir iş modeliyle girmek için uzun süren değerlendirme ve hazırlık süreçleri yaşadık.

Öncelikle ezberlerimizden kurtulmamız gerektiğini anladık. Terbeyesini gururla taşıdığım kültürümüzün yeni dünya düzenindeki iş hayatına olumsuz etkilerini keşfetmekle başladık. 20 yıllık iş hayatımda bir fikrin hayata geçmesi için en değerli şeyin para kaynağı sanıldığına üzülerek defalarca kez şahit oldum. Kökenleri impartorluğa ve bölgesel güçlerin egemen olduğu ağalık kültürüne dayanan bir ülkenin insanları olarak, "maddi kaynağı" ticaretteki en önemli güç sanmaktayız. Halbuki dünyanın gözümüzün önünde teknoloji üzerinden hızla değişmesi, parayı yaratanın insanların fikirleri olduğunu gösterdi. İnsanın bir fikirle yola çıkarak oluşturduğu işletmeler hızla büyüyor ve maddi kaynağı oluşturuyordu. "İnsan kaynağı" para kaynağından daha değerliydi ve bu bize böyle öğretilmemişti!

Sıra insan kaynağındaki hedef kitlemizi belirlemeye geldi. Ülkemizde genç nüfus oranı çok yüksek ve en önemlisi, gençlerin teknolojiye olan ilgisi oldukça fazla ama akademik eğitimini bitirdikten sonra beyaz yakalı olarak mutlu olma ihtimalleri ise pek de yüksek sayılmaz. Bu sebeple gençlerimizdeki girişimcilik iştahı hatırı sayılır derecede yüksek. Para birimimiz değer kaybetmiş durumdayken gençlerimiz gelirlerini dünya ölçeğinde kazanmak istiyor. Girişimcilik ve teknolojiyle ilgili nitelikli genç kitleyi doğru yönlendirebilirsek; insanımıza ve ülkemize değer katabileceğimiz düşüncesiyle yola çıktık. Girişimcinin fikrine yol arkadaşı olmalı ve tecrübelerimizi sürekli aktarmalıydık.

Bunun için Tamer Group 'ta operasyonel yük alan tüm şirketlerden çıkmalı ve tüm konsantrasyonumuzu teknolojiye vermeliydik. Startup ruhunu tecrübelerimizle örtüştürmek için bütün yatırımcı egolarımızdan kurtularak girişimci ruhumuza geri dönmek zorundaydık! Tecrübeli ve genç bir ekip olarak değer yaratmak, globalde ölçeklenmek için tek yolumuz kendimizi işsizleştirmek ve tüm konsantrayonumuzu toplamaktı. Kollarımızı sıvadık ve 20 yaşındaki halimize döndük. Artık biz de yeniden girisimciydik. 3 yıllık bir hazırlığın ardından 2020 sonunda Tamer Capital’i bir "girişim geliştirici" platformu olarak kurduk. Çok hızlı gidiyoruz.

Zaten genç olan kadromuza, "Finder" ismini verdigimiz dahi gençleri seçiyor, onları tam bir girişimci olarak yetiştiriyoruz. Finder’ların iyi bir akademik eğitim alıyor olmasını önemli olduğunu düşünüyoruz ancak en önemlisi bilgiyi kolay edinme yetenekleri... Finder'larımız iyi birer girişimci olmak isteyen, startup ruhunu öğrenmek ve geliştirmek isteyen gençler.

20 yıl boyunca “distressed asset management” olarak görev yaptık. Kısacası sıkıntılı kaynaklarla değerler yaratmaya çalıştık. Az kaynak kullanarak, pratik yöntemler keşfederek verimli şirketler kurma tecrübemizin startup’ların çalışma biçimiyle birebir örtüştüğünü gördük. Startup girişimciliği bir yönetim biçimidir. Holding yönetimi ve. startup yönetimi birbirinden farklıdır. Büyük bir şirkette ya da holdingde, akla gelen fikri kaynak kullanarak elde edersiniz. Startup’ta ise en pratik, verimli ve ucuz yöntemi bulmalısınız. Yoktan gerçek bir değer yaratan da işte bu bakış açısıdır.

Finder’larımız ve bünyemizde geliştireceğimiz tüm startup projeleriyle tam zamanlı birebir ilgilenerek startup çalışma kültürünü iyice aşılamaktayız. Bir girişim geliştirici olan Tamer Capital çalışmaları ile Tamer Group bünyesine bir çok şirket kazandırma arzusundayız. Ekosistemde kabul görmüş olan, startup’ların büyük çoğunluğunun batacağı ön yargısını 20 yıllık “distressed asset” uzmanları olarak kırmaya kararlıyız. Bizim işimiz başarısızlık ihtimali oluşturan şans faktörünü en aza indirmek için elinden gelenin en iyisini yapan girişimciler ve girişimler yetiştirmektir.

Sevgiyle kalın